Home Ştiri şi comunicate de presă Primăria Oradea pregăteşte reabilitarea pasajului rutier Theodor Neş

 

Panorama2Panorama2Panorama2
Primăria Oradea pregăteşte reabilitarea pasajului rutier Theodor Neş PDF Imprimare Email
Miercuri, 28 Iulie 2010 14:33

      În şedinţa Consiliului Local de la începutul acestei săptâmâni au fost aprobaţi indicatorii tehnico-economici rezultaţi din studiul de fezabilitate pentru obiectivul de investiţie „Pasaj rutier Theodor Neş, peste liniile CF Oradea – Episcopia Bihor, km 654+952”.

      Pasajul vechi de peste 100 de ani (proiectat în anul 1908) reprezintă o legătură importantă între zonele funcţionale şi rezidenţiale ale oraşului, fiind amplasat pe strada Theodor Neş şi făcând legătura între B-dul Ştefan cel Mare şi străzile Bihorului şi Izvorului, peste liniile de cale ferată Oradea – Episcopia Bihor.

      În momentul de faţă pasajul este închis pentru autoturismele mai mari de 2 tone, fiind limitat ca şi gabarit. Municipalitatea doreşte repunerea pasajului în funcţiune, inclusiv pentru traficul greu, necesitatea investiţiei rezultând din starea înaintată de degradare a căii de pasaj şi rampe, datorită căreia circulaţia se defăşoară cu greutate.

      Studiul de fezabilitatea propune trei variante: realizarea unui pasaj inferior, reabilitarea pasajului sau realizarea unui pasaj nou, superior. Municipalitatea va merge pe cea de-a doua variantă, această variantă prezentând următoarele avantaje: intervenţii minime pentru realizarea obiectivului, durata de execuţie redusă şi valoarea de investiţie rezonabilă.

      Procedura licitaţiei pentru partea de proiectare şi execuţie a pasajului se va demara până în a doua jumătate a lunii august, urmând ca până la începutul lunii octombrie să înceapă lucrările, pentru a putea fi finalizate până la sfârşitul anului.

     După reabilitare partea carosabilă va avea două benzi în lungime de 33 m şi 14 m lăţime, şi două trotuare pentru circulaţia pietonală de 1,5 m fiecare.

Valoarea estimată a lucărilor este de 570.000 euro – construcţie şi montaj şi 400.000 euro – partea de proiectare.

 
 
Credeţi că intenţia Primăriei Oradea de a schimba mobilierul urban de pe Corso cu un mobilier care să corespundă atât stilului arhitectural, dar care să fie şi indestructibil, este:
 
 
 

 

strada